Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A bukósisak fontossága

Miért fontos motoron a megfelelő motoros ruha és bukósisak? Gondoljunk bele, ha autóba ülünk, az első mozdulat, amit megteszünk, hogy becsukjuk a kocsi ajtaját, és bekötjük a biztonságiövet. Nagyon leegyszerűsítve egy biztonságos fém dobozban ülünk, az üléshez rögzítve, ütközés során felfújódó párnákkal körbevéve, melyek megvédenek bennünket a súlyos sérülésektől. Motoron ülve ezekre nincs lehetőség, így másképp kell gondoskodnunk testünk épségéről.

Hazánkban 1964 óta kötelező motorozás közben mind a vezetőnek, mind pedig az utasának a bukósisak viselése. Nem véletlenül. Megfelelő védőfelszerelés nélkül egy esetleges esés során kivédhetetlen a sérülés, még kisebb tempónál is. A felsőtest védelméről a motoros bőrkabát, vagy cordura kabát, gondoskodik, melyekben a megfelelő helyeken protektorok vannak elhelyezve, megvédve a viselőjét. Az alsó végtagokat a protektoros nadrág védi, mely készülhet bőrből, cordurából, de manapság már farmerből is. A lábfejek védelme is lényeges, nem indulhatunk útnak egy egyszerű sportcipőben, de túrabakancsban sem. Fontos, hogy a vezető a motoros lábbeliben megfelelően tudja kezelni a váltót és a féket is, de emellett lényeges a boka a védelme is. A kézfejről sem szabad megfeledkezni, nem csak az esés során szerezhető sérülések ellen véd a kesztyű, de a menetszél okozta ízületi gondok is megelőzhetők vele. A már említett védőruházatok mindegyike nagyon fontos, de mégis a legfontosabb védőfelszerelés a bukósisak, mely a fejünk védelméért felel.

A megfelelő bukósisak védi az arcunkat, a koponyát, a homlokot, a halántékot és a nyakszirtet is. A felsoroltak védelme a legfontosabb, különösképp a halánték és a nyakszírt, ugyanis ezek a fejünk legsérülékenyebb részei, az itt keletkezett külső behatás igen súlyos, akár maradandó sérülést is okozhat. A megfelelő motoros bukósisak a fej egészét védi, de emellett a megfelelő kilátást is lehetővé teszi. Gondoskodik a megfelelő menetszél- és zajvédelemről is.

A bukósisak webáruházban ma már több száz féle motoros sisak közül válogathatnak a motorozás szerelmesei.

Vannak az úgynevezett nyitott bukósisakok, melyeket elsősorban robogóval való közlekedéshez ajánlunk. Ennek a típusnak nincs állvédő része, ezért a nagyobb teljesítményű gépekhez ezt a típust nem ajánljuk, hiszen a nagyobb sebességnél nem elég áramvonalas a kialakításuk, és igen zajosak is lennének.

A felnyitható bukósisakok első ránézésre zárt sisaknak tűnnek, de alsó részük egy mozdulattal felhajtható, szabaddá téve az állat és a szájat. Igen praktikus megoldás, például tankolás, vagy egy rövidebb megállás alkalmával, hiszen nem szükséges kicsatolni és levenni a bukósisakot, elég csak felhajtani.

A zárt bukósisakok kétségkívül a legbiztonságosabbak. A szerkezetük egy egység, nincs „megtörve” nyitható résszel, ezáltal sokkal masszívabb védelmet képes nyújtani. A zárt sisakokban a plexi páramentességéről a pinlock rendszer gondoskodik. A Motorverzum motorosfelszerelés és bukósisak webáruházban a menet közbeni kommunikációt megkönnyítő bluetooth eszköz is megvásárolható. 

A zárt bukósisakok egy külön ágazata a cross bukósisak. Ezek a fejvédők általában plexi nélküliek, az arc és szemek védelméről cross szemüveg gondoskodik. Mivel a cross motorokat elsősorban terepen használják, így ennek megfelelően lettek kialakítva a cross sisakok is. A cross sisak sildje elsődleges szerepe az arc védelme az esetleges becsapódó gallyak, kövek és sár ellen. A sild miatt ezek a sisakok nem alkalmasak a gyorsasági motoron való viselésre, ugyanis a menetszél könnyűszerrel belekaphat.

A megfelelő típus kiválasztása mellett épp olyan fontos a megfelelő méret megválasztása is. Ehhez első lépésben szükség van a fejkörméreted ismeretére. A bukósisak mérete akkor jó, ha nem lóg, nem tudod mozgatni oldalirányba a fejeden, ha az mindenhol szorosan fogja a fejed (de nem szabad, hogy fájdalmat okozzon a viselése).

A bukósisakok felépítése igen összetett. Kívülről egy kemény műanyag héj található, mely eltéríti a különböző erőhatásokat és a becsapódásokat tompítja. Ezt követi a belső héj, mely jellemzően szilárd, habosított műanyagból, általában polisztirolból készül és tökéletesen illeszkedik a külső héjhoz. Feladata, hogy a sisakot ért ütődések erejét tompítsa. A külső és belső héjat követi a bélés, mely a védelem mellett egyben a kényelemről is gondoskodik. A bélés jellemzően valamilyen szivacsból és az azt körbevevő szövetből áll. A legtöbb esetben a bélés kivehető, és mosható is. A sisak elején szinte minden esetben plexi gondoskodik az arc védelméről. A plexi szerepe, hogy megvédje az arcot és a szemeket a bogaraktól, felverődő kavicsoktól, szállóportól és a menetszéltől is, miközben maximális kilátást biztosít. A sisakot az állszíj tartja a helyén, melyet valamilyen csattal lehet rögzíteni.

Az egyik legfontosabb tudnivaló a bukósisakokkal kapcsolatban, hogy ha egyszer már érte egy nagyobb erőhatás, például egy esés során, akkor érdemes egy bukósisak webáruházban, például a Motorverzumban új sisak után nézni. Hiszen egy komolyabb erőbehatás rongálhatja a sisak szerkezetét, így az már nem képes a feladatát maximálisan ellátni.